Український модерн: 7-м унікальних шкіл Чернігівщини

Земські школи, побудовані в 1901-1916-х роках за проектом архітектора Опанаса Сластіона, визнані пам’ятками культурної спадщини місцевого значення. Таких земських шкіл збереглося близько 50 по всій Україні, повідомляє0462.ua.

Більшість з них розташовані в чотирьох районах Полтавської області. Але при цьому сім об’єктів знаходяться в Варвинському районі Чернігівщини – в селах Макушиха, Світличного, Брагинці, Гнідинці, Озеряни, Остапівка і самої Варві. Щоправда вони не потрапили до переліку шкіл, що потрапляють під охорону держави.

Кілька шкіл дожило до наших днів. Ще частина – руйнується. Саме тому близько 3 років тому група ентузіастів взялася за системну роботу по виявленню цих пам’яток архітектури та розробці облікової документації для них.

В результаті, велика частина з шкіл, які прийнято називати «школами Лохвицького земства», потрапили під охорону держави.

У такому ж стилі було побудовано і будівля в Ніжині, де деякий час розміщувалася електростанція.

Опанас Сластьон (1855-1933) – український архітектор, художник, етнограф, педагог. Довгий час жив і працював у Чернігівській губернії.

Він створив серію проектів земських шкіл на 1, 2 і 3 класу. Будинки, побудовані в стилі українського архітекторного модерну, були наділені яскравим національним «характером».

Всі вони мають спільні риси: шестикутні вікна, вежі і цегельний декор на фасаді. Пізніше на основі проектів Сластіона були реалізовані подібні об’єкти в Черкаській, Київській, Миколаївській областях.

Мітки: , , , , , , , , , , , ,

Залишити відповідь