Торгівля на р. Сейм

Історики розповіли, як на одній з річок Чернігівщини існувало прибуткове судноплавство

Уперше досить повний опис Сейму міститься в найстарішій географічній праці України – “Книга Большому чертежу”, складеної у 1627 році. 

На всіх старовинних картах називався – Сім. Вважається, що назва походить від семи струмків, які дали початок річки. Однак з кінця XVII століття на географічних картах позначається як Сейм.

Історія судноплавства на річці Сейм доволі цікава. 

Маючи достатню ширину і глибину, Сейм ще в кінці XIІІ століття розглядався як повноцінна судноплавна артерія, що зв’язує хліборобний край із дніпровським басейном і чорноморськими портами. Курські дворянство і купецтво виступають на користь приведення Сейму в судноплавний стан. Перепоною русла ставали численні млини і мости, що заважали водним подорожам.

Поступово торгівля все більше відбувалася сухопутними дорогами, та і Сейм мілів.

У 1782 році під керівництвом правителя Курського намісництва А. М. Зубова (1738-1822) утворено судноплавну компанію. Із завершенням зими на пристанях курських річок, які впадали в Сейм, збиралися товари з навколишніх поселень. Сходив лід, і по паводковій воді навантажені каравани барж виходили в Сейм. А далі шлях лежав по Десні до Дніпра, і аж до Чорного моря. Тільки більше ніж через два місяці свій товар курські купці продавали в Херсоні.

Однак після відставки А. М. Зубова з посади у 1791 році компанія почала зазнавати збитків і розпалася.

До нової спроби перевезення вантажу по Сейму вдалися у 1816 році. Караван барж плив до Херсона. Доводилося проходити через багато млинів, до того ж літо видалося посушливим, утворилися численні мілини. Бажання повторювати цей шлях відпало. Проте деякі купці використовували Сейм на коротких відстанях, що було зручним під час повеней.

У 1823 році питанням судноплавства на Сеймі зайнявся князь І. І. Барятинський (1767-1825), який був помітним землевласником у губернії. Він залучив інженера Михайлова для складання нових планів і детального вивчення річки. Головне Управління шляхів сполучення розпочало технічні вишукування по річці Сейм. Розробили проект та після смерті князя підготовчі роботи згорнули. Великий надлишок сільськогосподарського та промислового виробництва залишався для курських землевласників та промисловців проблемою, це вимагало нових ринків збуту.

У 1831 році Курським губернатором призначено графа П.М. Демидова (1798 — 1840). Гідротехнік М.О. Пузанов (1795 — 1869) виступив з пропозицією використання Сейму транспортною артерією, що збільшило б експорт продукції сільського господарства губернії.

До розв’язання проблеми підключилося Головне Управління шляхів сполучення. Міністр доповів Імператору Миколі І, він ідею підтримав. Імператор на будівництво виділив 15 тисяч рублів з особистих коштів, таку ж суму надала і його дружина, Олександра Федорівна. Також організували збір коштів в Курській та Чернігівській губерніях з доходу дворян, купців, поміщиків та інших.

У серпні 1832 року Імператор Микола І видав Указ «Об устройстве судоходства на реке Сейм, створили Комітет по приведенню річки Сейм в суднохідний стан».

Будівельні роботи розпочались вже весною, а восени відбулося успішне випробування першого шлюзу. Тоді біля села Лозовське пропустили декілька барок з вантажем до п’яти тисяч пудів.

Будівництво шлюзів у Нових Млинах та Батурині розпочато 15 травня 1834 року. Долаючи всі перепони, роботи по будівництву шлюзів в Чернігівській губернії закінчили, як і планувалось, до 15 серпня 1834 року.

У 1836 році путивльський купець Беляєв відправив пробну барку до Кременчука, яка успішно подолала цю відстань та принесла прибуток. Наступного року до шести барок купця Беляєва приєднали ще по дві барки княгиня Марія Барятинська та купець Макар Пашутін. Цього разу шлях каравану мав пролягти до Одеси, але після переходу шлюзу між Батуринським Миколо-Крупицьким монастирем та селом Кербутівка одна барка зачепилась за корч і перевернулась. Вантаж з барки пограбували місцеві жителі.

У березні 1839 року Імператор Микола І видав указ про “Водяное сообщение по реке Сейм, от города Курска до впадения ея в Десну, принимает название Александровского”, на честь дружини імператора — Олександри Федорівни. Офіційно водний рух довжиною 593 версти (635 км) відкрито 20 липня 1839 року. Було побудовано 60 пристаней та 17 шлюзів для проходу через водяні млини.

Управління судноплавством розділили на два відділення: перше – Рильське, друге – Курське. Відділення в свою чергу поділялися на дві дистанції, які мали по 4 шлюзи, кожен з яких мав довжину до 30 метрів, ширину близько 10 метрів. Сеймом могли проходити судна довжиною до 15 сажень (32 метри) та шириною до 9 аршин (6,4 метра) з осадкою у воді від 14 до 20 вершків (62 см — 89 см), а весною до 2 аршин (1,42 метра). Літом судно перевозило 3-4 тисячі пудів, а весною до 8 тисяч пудів товару.

У перші роки після закінчення будівництва водний шлях експлуатувався успішно, правда, бракувало лоцманів. У наступні ж роки весняні повені ушкодували греблі та шлюзи. Перешкодою для судноплавства стало безладдя на бечівниках, за якими мали стежити земства. Бечівник – сухопутна дорога вздовж річки, призначена для буксирування людьми (бурлаками) або кіньми суден канатами.

Автор: Микола Терех, науковий співробітник, НІКЗ “Гетьманська столиця”

За матеріалами сайту Порадник

Мітки: , , , , , , , , , ,

Залишити відповідь