Соборна плоша — місце проголошення ІІІ Універсалу Центральної Ради

«…В найближчу неділю (1 грудня 1917 р. – О. Я.) це свято відбулося при дуже урочистій обстановці. З наказу губ. комісара всі урядові інституції й школи були зачинені. На майдані перед тисячолітнім Спасо-Преображенським собором єпископ Іоанн відправив урочисту службу, після якої сказав дуже гарне слово і було зачитано універсал українською та російською мовами. Потому промовляли до народу Ілля Людвигович Шраг, я, Верзилів і ще хтось – не пам’ятаю.
На святі було дуже багато народу, представники всіх державних і земських інституцій, міського самоврядування, учні середніх і низчих шкіл.

На закінчення відбулася парада військам чернігівського гарнізону, яку довелося приймати мені. В чотирикутному каре вшикувались: український батальйон, запасний полк, Воронізька дружина й ще якісь дрібніші частини, всі під синьо-жовтими прапорами. Я обійшов каре, вітаючи кожну частину, а потім військо переходило церемоніальним маршем. Кілька тисяч добре обмундированих, озброєних і гарно вимуштрованих вояків – тепер української армії – робили гарне враження. Свято закінчилося національним гімном «Ще не вмерла Україна», виконаним військовою оркестрою тричі під невгаваючі оклики «Слава!» багатотисячної юрби».

Зі спогадів Дмитра Дорошенка «Мої спомини про недавнє минуле (1914-1920 рр.)»

Над Десною і нині, височіє чернігівський Вал, що приваблює чернігівців романтичною атмосферою, а на початку ХХ ст. все було не так. Тут був центр міста і навпроти старовинних соборів розкинулася центральна міська Соборна площа, де відбувалися урочистості.

Саме тут 1 грудня 1917 р. було проголошено ІІІ Універсал Украї́нської Центра́льної ра́ди — державно-правовий акт, що проголошував Українську Народну Республіку, прийнятий 7 (20 за новим стилем) листопада 1917 року в Києві.

ІІІ Універсал з’явився на світ внаслідок подій в Петрограді, де владу захопили білошовики. Українська Центральна Рада засудила більшовицький переворот. 29-31 жовтня в Києві відбувалися бої за владу між більшовиками, прихильниками Тимчасового Уряду і Центральної Ради, в яких переможцями вийшли прихильники Центральної Ради.

Згідно положень Універсалу Україна проголошена Українською Народною Республікою. До її території належать землі, населені здебільшого українцями: Київщина, Поділля, Волинь, Чернігівщина, Полтавщина, Харківщина, Катеринославщина, Херсонщина, Таврія (без Криму). Остаточно питання про приєднання до України Курщини, Холмщини, Вороніжчини та інших суміжних з Україною територій з переважно українським населенням мало вирішуватися шляхом переговорів.
Незважаючи на свою прогресивність, Універсал викликав двозначне ставлення політичних сил через суперечливі положення.

Люди, факти:

Аркадій Верзилов

Верзілов Аркадій Васильович (нар. 8 грудня 1867 р. у с. Ковчин Чернігівської губернії – помер 14 червня 1931 р., у м. Чернігів) – чернігівський міській голова, історик, педагог, політик, громадський діяч.
З сім’ї службовця. Закінчив Чернігівську класичну гімназію, історико-філологічний факультет університету св. Володимира. Під керівництвом В. Б. Антоновича брав участь в археологічних розкопках у Чернігові.
Майже 20 років свого життя присвятив служінню місту Чернігову: з 1906 р. по 1917 р. – голова Чернігівської міської думи. У 20-ті роки працював педагогом, був співробітником історико-філологічного відділу Всеукраїнської Академії наук.
Вийшовши на пенсію в 1928, викладав історію й економіку краю в технікумі землевпорядкування.
Помер від раку.
У 2016 році розпорядженням Чернігівської міської ради 2-й провулок Орджонiкiдзе було перейменовано на вулицю Аркадія Верзилова.

Олександр Ясенчук, публікацію підготовлено в рамках проекту «Чернігів – місто УНР», який реалізує БФ «ЗАХИСТИМО УКРАЇНУ!» за сприяння Чернігівської міської ради, Фундації “Вільні Люди”, Сіверського інституту регіональних досліджень та Історичного клубу “Холодний Яр”.

Результат пошуку зображень за запитом "ІІІ Універсал Украї́нської Центра́льної ра́ди"

Мітки: , , , , , ,

Залишити відповідь