Річка Стрижень: з прадавніх віків у сьогодення

Світлина від Олександра Ляшева.Одним із центрів поселення людини в Подесенні є річка Стрижень.
Вона сформувалася, очевидно, близько 11000 тисяч років тому в періоді потепління Аллеред талими водами останнього льодовика Вюрм. Ще в середині XVIII ст. річка починалася з потічків на узвишші північніше с.Сиберіж. Довжина р.Стрижень 34 км. Ширина русла в верхній течії в Роїщі до 4 м., в нижній течії в Чернігові до 5 м. Місце її впадіння до Десни знаходиться на схід від Чернігівського дитинця. Це невелика тиха річка з низькими та пологими берегами і яка, швидше за все, не була надто повноводною.

В XVII-XVIII ст. Стрижень ще використовувався як джерело для порушання водяних млинів, яких в XVIII ст. на ньому було вісім. А вже на початку ХХ ст. в Роїщі «памятником ея летом, после того, как окончательно сбегут вниз снеговыя воды, остаются лишь отдельныя ложбины и ямы с стоячей водой.» В Халявині, в той час, Стрижень ще потроху жеврів.

В районі с.Роїща р.Стрижень дійсно була тим стрижнем навколо якого гуртувалося життя. Всі археологічні пам’ятки на території села локалізовані або безпосередньо на березі річки, або на берегах потоків, що колись впадали до нього.

На березі річки Стрижень розташовано два поселення (київської культури та староруське, яке, певно, є частиною поселення з урочища Логи) та знайдено уламки кераміки доби бронзи. Два поселення (київської культури та староруське) розташовані на схилах балки, що на північ від села. В урочищі Логи – чотири поселення (київської, колочинської і волинцівської культури та староруське) і два могильника (бронзової доби та милоградської культури). На схилах балки Сажалка локалізовано три поселення (ранньослав’янське та два староруських). В балці, що простягається вздовж в’їздної дороги до Роїща – два поселення (староруське та пізньосередньовічне). В урочищі Тішин – три поселення (київської та волинцівської культур і староруське).
А що означає назва річки, звідки вона походить і коли виникла?

Саме слово «стрижень» є українським і Борис Грінченко, відносно водоймищ, подає два його значення: 1.Найглибше місце на річці, в озері, фарватер, 2. Невелика річка струмінь. Отже, перше: назва річки пов’язана з розселенням в цьому регіоні слов’ян; друге: річку назвали так, бо вона була невеликою.
Хто ж саме надав річці цю назву?

Поселятися в долині Стрижня люди почали, очевидно, в бронзову добу. Але масового характеру заселення набуло з появою протослов’ян (київська культура). З того часу долина річки є безперервно заселеною слов’янським людом аж до наших днів. Тож, велика ймовірність, що саме представники київських племена і назвали невелику річку, на якій вони жили – Стрижнем. Опосередковано це підтверджує район розповсюдження назв річок на –ень. Він співпадає з територією на якій проживали київські племена.

Отже назва річки Стрижень, напевно, вже існує близько 1500 років. Перша ж документальна згадка про неї відноситься до 1078 р. Під тим роком в Повісті минулих літ сказано: «и поиде Изяславъ съ Ярополъкомъ синомъ своим и Всеволодъ с Володимеромъ синомъ своимъ и поидоша к Чернигову …Володимеръ же приступи ко вратомъ всточнъıмъ от Стрежени»

Чи мала річка назву в дослав’янські часи?

Швидше за все, що так. Але якщо вона не збереглася, то, ймовірно, ті, хто назвав її Стрижнем, прийшли сюди вже після того як попередники залишили ці території і тому не мали контактів з ними. А отже і не могли знати, як вони називали річку.

Олександр ЛЯШЕВ

Мітки: , , , , , , , , , ,

Залишити відповідь