Перейменування вулиць  Чернігова: Час виправляти топонімічне приниження видатних українців

апХоч із 25-річним запізненням Чернігів урбанонімічний з подачі столиці нарешті позбувається трафаретної одноманітності радянської доби, повертаючи собі власне обличчя.

На жаль, поки що, поза увагою лишаються наявні неузгодження між статусом вшанованих видатних осіб подій і статусом, престижністю міської території.

Топонімічний притулок у Холодних Ярах знайшла Леся Українка, в Чорторийських — Левко Ревуцкий та Іван Франко, на подусівській промзоні — Леонід Глібов та Євген Гребінка, на Котовській — Павло Тичина, в тупикових провулках загубилися Олександр Довженко та Микола Лисенко.

До кінця того не усвідомлюючи, подібним «пошануванням» ми і сьогодні продовжуємо принижувати визначних на державному рівні діячів культури.

І справи тут не стільки в ідеологічних комплексах чернігівських владоможців, скільки у проблемах з їх загальнокультурним рівнем і морально-етичним станом.

Бо чим іще пояснити, що поховання воїнів-визволителів на центральній площі, а вултця визволителів ген у чистому полі між двома приміськими районами.

В якому ще обласному центрі  країни, вулиця на честь найвизначнішої події в історії будь-якої держави: здобуття незалежності, всупереч принципу престижності поневіряється фактично у передмісті. За часів царя-батюшки недолугі  градоначальники, що благословили подібну наругу, до кінця своєї кар’єри урядували б десь на Сахаліні.

А якби гонорові Чернігівські князі пройшлися названими на їх честь вулицями: Мстиславська і Князя Чорного, то надвечір згорьована громадськість по міських урядниках вже б справляли тризну.

Важливо, щоби теперішня компанія з десоветізації не обмежилась механічною заміною старих табличок з назвами вулиць на нові, як це відбувається зазвичай, але передбачала впорядкування всієї  вуличної  інфраструктури: зручні тротуари, доглянуті внутрішньо квартальні території, дитячі майданчики, озеленення, освітлення, обєкти комунальних служб, зрештою й облаштування пам’ятних дошок і знаків.

Отже, час виправляти непродумані рішення попередників, аби виглядати відповідальними і не було соромно перед прийдешніми за власну відстороненість.

Мітки: , ,

Залишити відповідь