Павло Судоплатов: чернігівський слід

Sudoplatov.jpgСвого часу наш земляк з менських Кукович, Андрій Фесюн, дослідник теми Р. Зорге на початку 90-х взяв інтерв’ю у одіозного радянського вбивці Павла Судоплатова. Саме того, що вбив лідера українських націоналістів Євгена Коновальця та організував убивства Льва Троцького Як розповів сам Андрій він його вразив внутрішньою силою та фізичними параметрами– він був маленький і непоказний. З його слів результативність роботи сталінських терористів пояснювалася просто:або ти виконуєш наказ або ти йдеш на той світ. Ще один цікавий факт, матеріалісти-більшовики вимірювали успіх! У кожного чекіста була книжечка де були внесені різні дані: кількість стрільб, партійні лекції в тому числі й успішні операції і т.д. Якщо в тебе був хоч один провал, негатив карєрного зростання ти вже не бачив. Подібне було і в зеків, де перед справою вони тягнули карту і той хто витягає туза той і керував операцією. Цікаво, що Судоплатов у 1930 р. був виховником у дитячій колонії в Ладані на Прилуччині.

У липні 1930 Павло Судоплатов потрапив в резерв призначень ГПУ (без грошового забезпечення), але незабаром отримав нову посаду і досить відповідальне завдання, яке контролювалося як керівниками ГПУ, так і партійними органами. Його призначили завідувачем культурно-виховної частиною, а потім комісаром трудової комуни (спецколонії) ГПУ УРСР для малолітніх правопорушників і безпритульних дітей, розташованої в селі Ладан Прилуцького району.

Прийнято вважати, що в трудовій комуні панували ліберальні порядки. Насправді діяльність цього виправного закладу регламентувалася виправних законодавством (ВТК РРФСР 1924 року). Та й контингент там був відповідний. Згідно Виправно-трудового кодексу, в трудових колоніях утримувалися неповнолітні злочинці у віці від 12 до 16 років і безпритульні у віці від 14 до 16 років. Неповнолітні ж старшого віку (16-18 років), засуджені до позбавлення волі, підлягали напрямку в загальні місця ув’язнення для дорослих злочинців. Так що в Прилуцькій спецколонії містилася шпана, що пройшла сувору школу виживання на вулицях.

Термін утримання в колонії не завжди залежав від терміну, призначеного судовим вироком. Перебування в цих колоніях засуджених визначався не стільки термінами покарання за вироком, скільки фактичним досягненням мети перевиховання неповнолітнього правопорушника і навчання його певної робочої спеціальності. Тому практикувалося залишення неповнолітніх в колонії до тих пір, поки вони не будуть підготовлені до трудових звершень. А чого ж навчали утриманців колонії? Так як колонія була під контролем ГПУ то відповідно і виховували в ній майбутніх диверсантіві терористів.

Потрапивши в спецколонії, Павло Судоплатов не відчував великих складнощів у спілкуванні з її вихованцями. Адже більшість цих хлопчаків були родом з Одеси, де в 1919 році він і сам беспризорничал, підробляв на базарі і в порту.

Виконавши успішно завдання він повернувся у кінці листопада 1931 року в Харків,

Мітки: , , , , ,

Залишити відповідь