Олександр Кониський

1836, 18 серпня – у селі Переходівка на Чернігівщині народився Олександр Якович Кониський, письменник, публіцист, громадський діяч, автор духовного гімну «Молитва за Україну».

Походив із стародавнього, але збіднілого чернігівського дворянського роду. В 13 років виключений із чернігівської гімназії через написання українських віршів. Надалі навчався в Ніжинському ліцеї, склав іспит на звання кандидата права.

Почав друкуватися з 1858-го, у своїй творчості відстоював українську національну ідею. Автор підручників для недільних шкіл «Українські прописи» (1862), «Арифметика, або нотниця» (1863), «Граматика або перша читанка задля початку вченья» (1882).

За поширення «малоросійської пропаганди» у 1863-му засланий до Вологди. Повернувся в Київ лише в 1872-му, після зняття поліційного нагляду.

Один із фундаторів Літературного товариства імені Т. Шевченка (1873),  засновник видавництва «Вік».

Підготував першу двотомну біографію Тараса Шевченка, яка була високо оцінена сучасниками і не втратила актуальності й донині. Переклав «Щоденник» Кобзаря. Автор слів пісні «Молитва за Україну» («Боже великий, єдиний, нам Україну храни»), покладену на музику Миколою Лисенком.

Як писав Сергій Єфремов: «Такими людьми, як Кониський, найбільше держалась українська справа під той складний час, коли навіть голосу українського не чутко було, вони були не тільки робітниками, а немов прапорами цілої епохи». За широтою діяльності з Олександром Кониським  можуть зрівнятися хіба що Іван Франко, Пантелеймон Куліш, Борис Грінченко.

Постійно переслідуваний жандармами (у 1885-му, звинувачений в українському сепаратизмі, провів в ув’язненні майже півтора року), творив під численними псевдонімами. Але й в Радянському Союзі його твори знаходилися під забороною, оскільки автора відносили до «націоналістів».

Помер 12 грудня 1900-го у Києві. Похований на Байковому кладовищі.

18 серпня 2016 у Ніжині відбулося офіційне відкриття пам’ятного знаку з нагоди 180-річчя від дня народження видатного земляка Олександра Кониського.

Нехай нас мучать і катують,

А слова правди не уб’ють!

Нехай кати всі бенкетують –

Час прийде, разом пропадуть.

Олександр Кониський

Книгу можна прочитати за цим посилання:
Олександр Кониський ТАРАС ШЕВЧЕНКО-ГРУШІВСЬКИЙ ХРОНІКА ЙОГО ЖИТТЯ

Мітки: , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити відповідь