“Невже це було з нами!?”: сповідь чернігівських дисидентів

668Унікальна книга спогадів Олександра Лук’яненка –рідного брата політв’язня Левка Лук’яненка «Невже це було з нами» побачила світ у Менському видавництві «Домінант».
– «Спогади Олександра Лук’яненка охоплюють переважно 40- 90 рр. ХХ ст. і становлять особливий інтерес як оповідь рідного брата Левка Лук’яненка про цей трагічний і буремний час в житті українського народу, нескореної родини Лук’яненків, широковідомих і невідомих героїв «хрущовської» відлиги, брежнєвського «застою», горбачовської «перебудови», вукраїнського національно-визвольного руху. Зі спогадів постають талановиті і всебічно обдаровані члени цієї уславленої сім’ї й увиразнюється розуміння значення життєвого подвигу Левка Лук’яненка – борця за незалежність України і переможця у протистоянні з радянським тоталітаризмом і російським шовінізмом. Автор-оповідач виявляється не тільки мемуаристом, а й письменником, а ще – маляром-художником, технарем-раціоналізатором, суспільно активною постаттю в краї, – зазначає Олександр Неживий, провідний фахівець Інституту культурологічних та етнополітичних досліджень імені Іларіона Київського МАУП —
Оповідь, загалом ведеться в такій послідовності: перші паростки демократизації за горбачовської перебудови, «КДБ й інтриги», в житті родини й народу, спогади і роздуми над суспільними проблемами, доля раціоналізаторського руху і недоля художника – автора, який втратив свій творчий доробок на виставках за кордоном.
Текст вселяє в читача величезний потенціал оптимізму, впевненості в собі, у власних силах: адже за сприятливіших обставин Олександр Лук’яненко міг би стати справжнім письменником, щасливішим художником, успішним раціоналізатором, а то й ученим – якби здобув вищу освіту і мав більшу змогу реалізовувати свої здібності. Однак людиною совісті й честі, суспільно активним громадянином він все одно реалізовувався».
До спогадів доданий чимало фотодокументів: світлин з родинного архіву Лук’яненків, світлин, що ілюструють національно-визвольну боротьбу кінця 80-х-поч. 90-х рр.. ХХ ст., копій документів.
З книгою можна ознайомитися у КМЦ «Інтермеццо» (Чернігів, вул. Шевченка, 9).

665 666

Мітки: , , , , , , ,

Залишити відповідь