Курган — один із архетипів Сіверянської ментальності

На думку філософа Володимира Лічковаха, духовний простір «Сівекрщини» знаходиться умовно кажучи, під сигнатурою Спаса. У такий спосіб «Спас», поруч із загальноукраїнськими універсаліями та архетипами: «Дім», «Поле», «Храм», «Земля», «Небо», «Софія» стає культурологічною категорією.
Але на мою думку, філософ забув, про ще одну, важливу категорію сіверянської ментальності: «Кругани» або «Могили». Ще на початку ХХ-го століття, вони рясно вкривали поля Сіверщини і були невід’ємною частиною ландшафту. Але розорювали їх в часи СРСР, нищать їх і зараз, таким чином переорюючи історію власної нації.
«Курган – це великий земляний насип над похованням. Зводили їх в язичницькі часи, а із прийняттям християнства на Русі 988 року кургани поступово перестали насипати. Але й до сьогодні у Чернігові, збереглося кілька сотень курганів, і це лише у самому місті, на враховуючи довколишніх сіл» — зазначає історик Wolodymyr Pylypenko
Грандіозні скіфські кургани височіють на Бахмаччині, а взагалі найпівнічніша точка поширення скіфських курганів – Седнів. До речі, при в’їзді до цього славетного містечка, нас зустрічає саме курган.
З образом «Курганів», «Могил», вшанування Роду стійко пов’язаний звичай вшанування Дідів, Гробків – надзвичайно поширений в Україні.
На моє переконання, «Кургани» є одним зі стійких архетипів нашої ментальності, і саме через вшанування їх ми вшановуємо пам’ять Роду.

Безкрайній степ і кургани… кургани… кургани…
Глибинний світ далекої і неповторної Скіфії.
Кожен курган зберігає у своїй глибині
таїну людських мрій, надій та незбагненного духу,
який живим вогнем відлунюється
у наших звичаях, обрядах, піснях.

Дивними часом є переплетіння людських доль.
Хомина могила зберігає у своєму серці гордого скіфа,
що затис у правиці меча.
Над ним похований запорізький козак
із своєю сестрою – шаблею.
А ще вище знайшов свій останній притулок кобзар Хома,
знищений голодомором 33-го.
Їх вічні душі зорями дивляться на нас з неба…
і знають, вочевидь, відповіді на болючі питання:
звідки ми, хто ми і куди ідемо…

Борис Мозолевський

Залишити відповідь