Чернігівці – засновники ОУН

У ці дні, у 1929 р. у Відні патріоти заснували Організацію Українських Націоналістів. І хоча ця подлія віддалена від нас у часовому просторі та географічному, але вона великою мірою вплинула на наше сьогодення.  

Серед учасників установчого збору ОУН був і Чернігівець – поет, старшина Армії УНР, уродженець містечка Козел, нині Михайло-Коцюбинський Максим Грива (Загривний) (20.02.1893 р. –  19.06.1931 р.).  

У 1899-1904 рр. навчався у вищій початковій школі у с. Слобідка Остерського повіту. До 1909 р. навчався у Чернігівській гімназії. У 1914 р. закінчив скорочений курс Житомирської школи прапорщиків. З 1914 р. у російській армії, з 1917 р. в Армії УНР. Після поразки національно-визвольних змагань інтернований у польських таборах. У 1923 – 1927 рр. – студент історико-літературного відділу Українського педагогічного інституту імені М. Драгоманова. З 1925 р. член Легії (Легіону) Українських націоналістів – першої української націоналістичної організації, що діяла з 1925 по 1929 роки. Друкувався в численних українських виданнях, поет. У 1929 р. узяв участь у І Конгресі українських націоналістів.

Помер від туберкульозу, спричиненому пораненням в легені під час боїв з більшовиками. Похований на Ольшанському цвинтарі у Празі, Чехія.

Архип Кмета

Серед засновників Легії був і полковник Армії УНР з Ічні Архип Йосипович Кмета (19.02.1891 р. – 02.06.1978 р.). Архип Йосипович брав участь у боях з російськими більшовиками, у польсько-німецькій війні, у польській армії мав звання підполковник, в часи Другої Світової війни заснував в Ічня осередок ОУН. Помер у Нью-Йорку, США.

Закінчив 2-гу Грозненську реальну школу (1911 р.), Олексіївську військову школу (Москва, 1913 р.), Київську інструкторську школу старшин (1918 р.). Штабс-капітан російської армії, учасник Першої світової війни (поранений, нагороджений Георгіївською зброєю – 1916 р.). Від 13.05.1917 р. підвищений до звання капітана. Від 02.11.1917 р. – начальник унтер-офіцерської школи 2-ї стрілецької дивізії.

Брав активну участь в українізації частин російської армії. З українців 6-го стрілецького полку створив курінь, з яким перейшов до складу 10-го корпусу. У 1918 р. – старшина 4-го Сердюцького полку Армії Української Держави. Брав участь у протигетьманському повстанні.

1919 р. – командир 4-го полку, з яким у березні 1919 р. брав участь у боях з Червоною армією за Житомир. Інтернований у польському таборі Каліш у 1921 р. 1923 р. виступив як один із засновників Українського військового союзу. Закінчив Українську господарську академію в м. Подєбради, нині Чехія.

У липні 1926 р. у Подєбрадах став одним з ініціаторів створення Товариства колишніх вояків Армії УНР. Чільний діяч Легії Україхнських націоналістів.

Після закінчення академії переїхав до Польщі. Служив контрактовим старшиною у польській армії (у чині майора). Брав участь у німецько-польській війні, останнє звання в польській армії – підполковник. Інтернований німцями у таборі Вільковішки у Литві. Звільнився у 1940 р. У роки Другої світової війни – представник Українського вільного козацтва та діяч гетьманського руху. Співпрацював з німцями щодо створення українських військових підрозділів. Користуючись фальшивими документами на ім’я Романа Геращенка, заснував осередок ОУН в Ічні.

Від 1950 р. перебував в еміграції у США. Помер у Нью-Йорку. !�|�]!Q”��qC

Також одним із лідерів Легії, до якої він приєднався з групою студентів «хліборобів-демократів був уродженець с. Нова Басань, нині Бобровицького р-ну Заворицький Опанас Єлисейович (05.07.1894 р.,– 1943 р.) – сотник Армії Української Народної Республіки.
Опанас закінчив механіко-технічну середню школу у посаді Клинці, Володимирську військову школу прапорщиків (Петроград) і автомобільну школу Навчався в Київському політехнічному інституті (механічний відділ). Учасник Першої світової війни. Служив в автомобільних частинах російської армії.

Заворницький Опанас

В Армії УНР – від 1917 р. По завершенні збройної боротьби у складі Окремої старшинської сотні 2-ї Волинської стрілецької дивізії інтернований у польських таборах.
Закінчив Українську господарську академію в м. Подєбради, нині Чехія, у травні 1927 р. за фахом інженера-технолога. Учасник студентського хору. Член Легії Українських націоналістів. На початку 1920-х рр. написав спогад «Біля перевозу». Член ОУН. Загинув у бою на Закарпатті з угорськими окупантами, захищаючи Карпатську Україну.

Пам’ятаймо!

За інформацію подяка Володимиру Муравському та Роману Ковалю.

Мітки: , , , , , , , ,

Залишити відповідь