За читання Кобзаря — розстріл!

«Чернігівським обласним відділом ДПУ викрито і ліквідовано могутню широкорозгалужену контрреволюційну повстанську організацію, що ставила за мету збройне повалення радянської влади з метою відновлення на Україні буржуазного ладу під стягом так званої Української Народної Республіки. Слідством виявлено 1044 учасники учасники організації, що охопила своєю діяльністю 119 населених пунктів. Установлено, що організаційне оформлення і об’єднання існуючих самостійних груп і осередків відносяться до 1929-1930 років».

Із «Обвинувачувального висновку у справі контрреволюційних повстанських осередків виявлених на території Чернігівського, Городнянського, Добрянського, Ріпкинського, Сновського та інших районів області».

В. Шкварчук «Бунт Землі», -Чернігів, 1994 р. – С.31

Сьогодні, відзначаючи 205-ту річницю з дня народження Т. Шевченка, ми маємо пам’ятати його не тільки як геніального поета, мислителя та художника але й як один і символів української нації, як пророка, якого підіймали символ боротьби українці.

У 1931 р. з ініціативи Петра Руденка та Степана Штаненка з с. Буидще Городнянського району була утворена масова Спілка Визволення Селян. Її клітини були утворені чи не в кожному селі у пвн.-зх. частині Чернігівщини. Під час зустрічей селяни обговорювали насильство, що чинила радянська влада, економічний та культурний терор і планували розпочати боротьбу. Під час бесід читали вірші Тараса Шевченка, співали українських пісень. Саме тому, чекісти й назвали цю організацію «Мовісти». Адже українська мова була однією з ознак контрреволюціонера. Щоправда далі планування і розмов організація не просунулася, завадив масовий терор. Більше 600 чоловік затримали чекісти за зв’язок із СВК, більше півсотні розстріли…

Пам’ятаймо!        

Олександр ЯСЕНЧУК

Мітки: , , ,

Залишити відповідь