Історія створення сосницького театру

Як відомо з історичних джерел, Сосницьке повітове дворянство, не було однорідним. Найбагатші дворяни на зиму виїжджали в Москву, Петербург або Київ, а дехто і в Париж, де прогулювали гроші, нажиті на поті і крові трудящих.

Менш забезпечені дворяни залишалися у повіті. Для них у Сосниці був відкритий дворянський клуб. У цьому клубі влаштовувалися буйні п’янки, гра в карти, коли одні вигравали, а інші — програвали. Були випадки, коли ті, що програвали, стрілялись або труїлись.

Чернігівський губернатор неодноразово висловлював своє незадоволення дворянським клубом. Предводитель Сосницького повітового дворянства граф Мусін- Пушкін вирішив побудувати в Сосниці літній театр.

У травні 1902 року Сосницький повітовий комітет попечительства про народну тверезість з ініціативи графа порушує клопотання перед губернатором про виділення в Сосниці місця для будівництва “літнього народного театру”.
Літній театр було побудовано. Це був наспіх зроблений з дощок будинок, що нагадував собою більше великий сарай, ніж театр.

Незабаром дощаний театр розібрали, і був зведений дерев’яний театр з великим залом, балконами, просторою сценою.

Ініціатором створення при театрі трупи самодіяльних акторів був бухгалтер земської управи Бєловський. Ставили в основному п’єси розважального характеру.

В Сосницькому краєзнавчому музеї ім. Ю. Виноградського зберігаються фотографії, на яких ми можемо бачити і сам театр, і його драматичний колектив. У колектив акторів також входив молодий Сашко Довженко, можливо, участь в театрі і привела пізніше О.П.Довженка в кіно. Після Жовтневої революції театр став місцем проведення мітингів, з’їздів Рад, концертів. Створилась трупа самодіяльних акторів, здебільшого з трудової молоді. Ставились п’єси українських і російських драматургів.

У 1938 році на Всесоюзному огляді художньої самодіяльності за постановку п’єси Гусєва “Слава” (режисер Гончаров) Сосницькому театру було присвоєно високе звання народного. З самодіяльних стали професіональними акторами народні артисти УРСР Іван Сикало і Петро Рутинський (Гудзь), заслужений артист Микола Слов’янський, соліст ансамблю пісні і танцю одного з воєнних округів Іван Соломко.

Але, на жаль, театр, яким можна було б пишатися нам зараз, не зберігся до наших днів. Під час Великої Вітчизняної війни німці його спалили. В музеї зберігається фотографія, на якій видно зруйнований театр.

Тетяна Запорожець, старший науковий працівник Сосницького краєзнавчого музею імені Юрія Виноградського. “Вісті Сосниччини”, 28 липня 2008 року.

Мітки: , ,
Підписатися на RSS коментарів до цього запису.

Один коментар

  1. Our Cleaning specialized company is giving attention skillall our own employees and tracks the timely increase of their qualification. Presented professionals by virtue of the more difficult works, workers undoubtedly help make cleanliness everywhere and where in dwelling.
    Select optimal for you personally mode – day night or evening.

    Coming maid is personal assistant, she comes at suitable for client time and does the list in advance of the stipulated works. It is now famous work, allowing to maintain office, apartment, house, or other housing in complete order, and not wasting all free from work your time on the decision homemade problems. Whenyou need temporary servant Rambo, our employees provide maid just for you.

    ourfirms you can order worker- incoming maid Barum Hill several times in month / week. Maid will come by your call in advance agreed time of day, and execute preset list of processes . to you personally remains only then already give an assessment high quality implementedservices and enjoy cleaned and cozy housing .

    I need a maid to clean my house New-York : Maids Manhattan

Залишити відповідь